Kozlík lékařský kořen + Při koupi 12 a více kusů 3% Sleva
Související produkty
Detailní popis produktu
Kozlík lékařský je vytrvalá bylina 0,5–1,5 m vysoká. Je rozšířen v celém mírném pásmu severní polokoule, vyskytuje se od nížin do hor na vlhkých půdách, v příkopech, na prameništích, v záplavových lužních lesích, ve vlhkých křovinách s porosty olší a vrb a kolem vodních toků.
Použití: Kozlíku bylo vždy užíváno zejména ve stresových situacích. Přináší klidný a zdravý spánek. Kromě těchto základních předností má dobrý vliv na kardiovaskulární systém a krevní tlak. Podporuje a posiluje správnou funkci trávicí soustavy. Neopomenutelný je vliv kozlíku lékařského na kognitivní funkce, které podporuje. Kognitivní neboli poznávací funkce mají zcela zásadní vliv na naši schopnost koncentrovat se, schopnost chápat informace, přemýšlet a reprodukovat naše myšlenky řečí.
Kozlík lékařský – valerián podporuje zdraví srdce a upevňuje duševní zdraví, podporuje relaxaci.
Kozlík je znám jako tradiční bylina již od starověku. Římský polyhistor Plinius starší nazýval kozlík nardus gallica, což se dá volně přeložit jako vonná bylina rostoucí na severu římské říše. Mimo jiné se používal i jako ochranný prostředek proti očarování. V lidové pověře měl kozlík schopnost odolávat úkladům všech nečistých sil. Čarodějnice prý nesnášely jeho pronikavou vůni a vždy se mu raději vyhnuly. Svazeček kozlíku zavěšený nad dveřmi se dával sám do pohybu, překročila-li práh osoba nehodná. Kozlík v loži rodičky zaháněl zlé duchy, kteří mohli ublížit novorozeněti. Oddenek kozlíku roztlučený na prach a podaný v číši vína získával lásku osoby, která ji vypila. Hodil-li karbaník při hře pod stůl kozlíkový kořen zabalený v šátku, padala mu příznivá karta a měl zajištěnou výhru. Kozlík se dával také do pití kravám po otelení, aby na ně neměly čarodějnice zlé moci.
Tradiční užití: Jednu čajovou lžičku sušeného kořene kozlíku lékařského zalijeme 250 ml vroucí vody, přikryjeme a necháme louhovat do vychladnutí na pokojovou teplotu. Pijeme vždy vlažné 2× denně.
Surovina pro přípravu bylinného čaje – nálevu
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.